BADANIE URODYNAMICZNE

BADANIE JEDYNIE DLA KOBIET

Badanie Urodynamiczne

BADANIE URODYNAMICZNE jest obiektywnym badaniem czynności dolnego odcinka układu moczowego: pęcherza moczowego i cewki moczowej. Analiza poszczególnych parametrów badania pozwala doprecyzować diagnozę urologiczną i zaplanować leczenie. Badanie urodynamiczne składa się w 3-ch części:

  • uroflowmetria – to cenne, całkowicie niekrępujące badanie, które polega na swobodnym oddaniu moczu w toalecie do specjalnego przetwornika, który wykonuje pomiar objętości wydalonego moczu, czasu jego wydalania oraz tempa przepływu.
  • cystometria z przepływem – jest elementem kompleksowego badania urodynamicznego, podczas którego uzyskuje się wiele użytecznych informacji na temat funkcjonowania pęcherza podczas obu faz cyklu pęcherzowego : wypełniania i opróżniania pęcherza. Ten etap wymaga założenia cewników pomiarowych do pęcherza moczowego (przez cewkę moczową) oraz do odbytu, lub pochwy u kobiet. Analiza wyniku cystometrii z przepływem pozwala na: postawienie diagnozy, określenie zaawansowania choroby, określenie najbardziej znaczących nieprawidłowości oraz opcji leczenia w przyszłości.
  • profilometria – pomiar ciśnień cewkowych, część badania urodynamicznego rzadziej stosowana w praktyce klinicznej. Badanie polega na pomiarze ciśnienia na całej długości cewki podczas jego mechanicznego wysuwania ze stałą prędkością w fazie napełniania pęcherza – profil spoczynkowy oraz podczas prób kaszlu – profil wysiłkowy (przydatny u pacjentów z objawami wysiłkowego nietrzymania moczu).

Jak przygotować się do badania urodynamicznego?

Przed badaniem urodynamicznym należy wykonać posiew moczu (czas oczekiwania na wynik 5 – 7 dni) i zgłosić się na badanie z aktualnym wynikiem posiewu (ważność 30 dni od daty wykonania badania).

Wieczorem w dniu poprzedzającym badanie należy włożyć czopek glicerynowy do odbytu, by ułatwić poranne wypróżnienie. 

W dniu poprzedzającym badanie nie należy pić płynów gazowanych. Podczas kolacji przyjąć 2 tabl. uroFuraginum, lub neoFuraginum (do nabycia w aptece bez recepty).

Po porannym wypróżnieniu i oddaniu moczu można zjeść lekkie śniadanie, przyjąć zalecone przez lekarza leki i wypić ok. 0,5 l wody niegazowanej.

Pęcherz powinien być naturalnie wypełniony, ale nie przepełniony. Nie należy oddawać moczu o ile to możliwe do 4 godz. przed badaniem (nie dotyczy pacjentów z pęcherzem neurogennym). 

Proszę zabrać ze sobą dokumentację medyczną oraz listę przyjmowanych leków.

SPECJALISTA

Badanie wykonuje:

mgr Klara Kaden

położna
terapeutka uroginekologiczna
diagnosta urodynamiczny

CENA

Uroflowmetria:

100 zł

Badanie urodynamiczne kompleksowe:

600 zł

Badanie trwa 30-45 minut

LOKALIZACJA

Badania urodynamiczne wykonujemy w naszej przychodni partnerskiej:

URMED Medical Center
ul. Ząbkowska 14 (500 metrów od naszej kliniki)
03-735 Warszawa
tel: 22 879 02 12

Aby umówić się na badanie zadzwoń

Zadzwoń do nas i umów się na wizytę w naszej klinice