Rehabilitację i fizjoterapię uroginekologiczną stosuje się w celu leczenia, lub zapobiegania dolegliwościom narządów dna miednicy. Skorzystaj z 14-letniego doświadczenia naszej terapeutki uroginekologicznej, jeśli któryś z wymienionym poniżej problemów Ciebie dotyczy:
- nietrzymanie moczu – wysiłkowe nietrzymanie moczu, parcia naglące, częstomocz, nokturia (częstomocz nocny), pęcherz nadreaktywny
- obniżenie / wypadanie narządów płciowych – po porodach drogami natury, w okresie okołomenopauzalnym, lub po operacjach w dnie miednicy
- ból w dnie miednicy – endometrioza, dyspareunia (bolesne współżycie), bolesne miesiączki, pochwica, vulvodynia/vestibulodynia, coccykodynia (bolesność kości guzicznej), brak satysfakcji seksualnej
- problemy anorektalne – nietrzymanie gazów, nietrzymanie stolca, zaparcia
- zapobieganie powikłaniom z powodu blizn – po cięciu cesarskim, lub nacięciu krocza podczas porodu drogami natury
- rozejście mięśnia prostego brzucha – podczas, lub po ciąży
- dolegliwości okresu okołomenopauzalnego
Pomoc w problemach z układem moczowo-płciowym
Fizjoterapia uroginekologiczna dysponuje wieloma metodami pracy z ciałem w obrębie dna miednicy. Najczęściej stosowane metody diagnostyki i terapii to:
- badanie i terapia manualna – techniki więzadłowo-stawowe, techniki wisceralne, techniki powięziowe
- badanie sEMG ( przezskórna elektromiografia mięśni i nerwów )
- EMG-biofeedback – monitorowany trening mięśni dna miednicy
- elektroterapia
- techniki rozluźniające – techniki energii mięśniowej ( MET ) i poizometryczna relaksacja ( PIR )
- korekcja wad postawy
- terapia behawioralna
- kinezyterapia – indywidualnie dedykowane ćwiczenia
- suche igłowanie
- relaksacyjne techniki oddechowe
Badanie sEMG – co to jest?
BADANIE sEMG (elektromigrafia powierzchniowa mięśni i nerwów) – jest wykonywane w Praskiej Klinice Zdrowia w odniesieniu do struktur dna miednicy w ramach fizjoterapii uroginekologicznej. To dokładny pomiar, który umożliwi Ci obserwację pracy Twoich mięśni dna miednicy (MDM) w czasie rzeczywistym.
Jak przebiega badanie?
Nie wymaga specjalnego przygotowania. Badanie wykonywane jest z użyciem sondy vaginalnej, lub rektalnej oraz elektrod przyklejonych na powierzchnię skóry. W zależności od potrzeby można wykonać badanie jedno, lub dwukanałowo. Jest bezbolesne, a protokół diagnostyczny jest zawsze indywidualnie modyfikowany. Obrazowanie sEMG jest często stosowane również jako trening do nauki aktywnego napinania mięśni dna miednicy.
Kiedy nie wykonujemy badania sEMG?
Jeżeli jesteś w okresie aktywności hormonalnej wykonanie pomiaru jest niemiarodajne, zatem nie ma sensu go wykonywać w czasie menstruacji oraz podczas ciąży. Stany zapalne pochwy również mogą zafałszować odczyt, zatem zaleca się wykonanie badania sEMG po upływie min. 10 dni po zakończeniu leczenia.
EMG – biofeedback – co to jest?
To trening mięśni dna miednicy, który pod kontrolą wizualną przebiega znacznie sprawniej, niż trening mięśni głębokich pod kontrolą palca badającego terapeuty. Podczas napinania MDM widzisz na monitorze aktywność Twoich mięśni. To znacznie przyspiesza naukę poprawnego napinania i pozwala Ci na pełną analizę treningu. Aktywnie uczestniczysz w terapii i wraz z terapeutką uroginekologiczną kontrolujesz swoje postępy. W zależności od Twoich upodobań i preferencji można wizualizować przebieg treningu pod postacią wykresu oraz różnych gier. Fizjoterapia uroginekologiczna posiada wiele skutecznych narzędzi, a EMG-biofeedback jest jednym z nich.
Elektroterapia
Wskazaniem do leczenia elektroterapią w ramach fizjoterapii uroginekologicznej są zaburzenia mięśni i nerwów dna miednicy, które manifestują się obniżonym tonusem mięśniowym (osłabione, niezdolne do efektywnego napięcia mięśnie dna miednicy) oraz wzmożonym napięciem tych mięśni, które powoduje ich niewydolność. Parametry zabiegów dobierane są indywidualnie po wcześniejszej analizie zapisu bioelektrycznej aktywności mięśni i nerwów dna miednicy w badaniu sEMG. Elektroterapia to proces leczenia, który trwa średnio od 1 – 3 miesięcy, w niektórych przypadkach dłużej.