Osteopatia od ponad 100 lat pomaga w zrównoważony i bezpieczny sposób odzyskać zdrowie. To dziedzina medycyny, której zadaniem jest leczenie całego człowieka, a nie jego pojedynczych dolegliwości. Jest komplementarnym uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej o manualne metody diagnostyki i pracy z ciałem. Leczenie polega na znalezieniu i usunięciu przyczyny choroby, a nie jej objawów i aktywowaniu mechanizmów naprawczych zgodnie z naczelną zasadą osteopatii: znajdź, napraw, zostaw – niech natura zrobi resztę.

Osteopaci kierują się w swojej pracy następującymi zasadami:
- organizm stanowi jedność – człowiek postrzegany jest holistycznie jako jedność ciała, ducha i umysłu.
- budowa ciała i procesy w nim zachodzące są ze sobą powiązane – każde zaburzenie równowagi w organizmie może powodować kolejne problemy zdrowotne. Dlatego pierwotna przyczyna zaburzeń może być w miejscu odległym od umiejscowienia bólu.
- organizm posiada zdolność do utrzymania równowagi, samoregulacji i samoleczenia, które prawidłowo pobudzone mogą pokonać chorobę – osteopata skupia się w swojej pracy na odnalezieniu przyczyny bólu, a nie leczeniu objawów.
- pacjent jest najważniejszy – to pacjent jest najważniejszy, a nie aktualna dolegliwość, z która przyszedł. Ważna jest historia wszystkich Twoich dolegliwości, Twój styl życia i odżywiania oraz Twoje urazy.
Kim jest osteopata?
Aby studiować osteopatię trzeba posiadać dyplom ukończenia studiów medycznych. Najczęściej 4 – 5 letnie podyplomowe studia medycyny osteopatycznej kontynuują fizjoterapeuci, lekarze i nieliczne położne. Aby jeszcze skuteczniej pomagać swoim pacjentom poznają zaawansowane metody pracy z ciałem i jego wzajemne zależności.
Komu osteopatia może pomóc?
To idealny wybór dla Ciebie, jeśli masz następujące dolegliwości:
- rwa kulszowa
- ból lędźwiowo-krzyżowy
- zmiany zwyrodnieniowe i przeciążeniowe
- ograniczona ruchomość i zablokowania stawów
- dyskopatie
- ból okolicy żebrowo-mostkowej
- ból migrenowy
- bóle napięciowe
- bóle zatokowe
- dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych
- bruksizm
- ból stawu barkowego i łopatki
- zespół cieśni nadgarstka
- ból kolana
- ból biodra i obręczy miedniczej
- urazy mięśni, stawów i ścięgien
- stany pourazowe i pooperacyjne
- ból stawowo-mięśniowy w ciąży
- nietrzymanie moczu
- obniżenia narządu płciowego
- pochwica i vulvodynia
- problemy urologiczne
- reflux, zgaga, zaparcia, wzdęcia
- problemy jelitowe
- mobilizacja blizny