Skip to main content
0

Wątroba na ogół nie boli, jeśli jednak odczuwasz ból w prawym boku na wysokości żeber to bolesna jest torebka Glissona (torebka włóknista wątroby),  którą jest otoczona i najczęściej świadczy to o stanie zapalnym ! Dolegliwości związane z łagodniejszymi formami dysfunkcji wątroby zostały opisane wcześniej (patrz: cz. I “Wątroba powinna być zadowolona”) i są dość niespecyficzne, czyli niekoniecznie kojarzą się ze źródłem problemu.

Wszyscy mamy określone preferencje dietetyczne i bardziej, lub mniej ulubione dania. Jednak w ramach prewencji możemy wykorzystać pozyskaną wiedzę po to, by wzmocnić organizm i ułatwić naszym narządom wewnętrznym prawidłowe funkcjonowanie = cieszyć się dobrym zdrowiem. Każdy ostepata/tka pracując z wątrobą zapyta o dietę i jeśli ta okaże się obciążająca dla wątroby będzie sugerował/a jej zmianę, lub przynajmniej eliminację szkodliwych pokarmów. Trzeba mieć świadomość, że każde leczenie wymaga wsparcia żywieniowego, nawet jeśli problem jest w układzie kostno-stawowym, ponieważ to co jemy wpływa na funkcjonowanie organizmu we wszystkich układach. Często podczas terapii wisceralnej (trzewnej) rozwiązuje się też inny problem, który pacjent przy okazji zgłosi, lub ujawni się on podczas badania. Wymienione w tabeli produkty wspierają wątrobę, tak więc warto rozważyć dodanie ich do diety.

Jakie produkty pomagają w oczyszczaniu wątroby:

 

PRODUKTY SUBSTANCJA CZYNNA JAK DZIAŁA
czosnek, cebula siarka, allicyna zabija wirusy i bakterie
kurkuma kurkumina, olejki eteryczne, glutation przyspiesza metabolizm toksyn w wątrobie
buraki betaina, peptyny ułatwia metabolizm alkoholu
jabłka błonnik rozpuszczalny neutralizuje metale ciężkie z przewodu pokarmowego
zielone warzywa chlorofil chroni DNA wątroby
orzechy arginina zmniejsza ryzyko nowotworów wątroby
ryby i owoce morza tauryna pomaga w regeneracji tkanki wątroby
ostropest plamisty sylimaryna turbodoładowanie wątroby

Wymienione w tabeli produkty powinny znaleźć się w diecie, ale należy pamiętać, że musi ona być zbilansowana. Ostropest można zakupić w  formie proszku i dodawać po łyżeczce do ulubionej sałatki, czy porannej owsianki.

Artykuł ma charakter informacyjny i nie zastąpi konsultacji medycznej, czy terapeutycznej. Więcej informacji na temat możliwych terapii w Praskiej Klinice Zdrowia tutaj: https://praskaklinikazdrowia.pl/osteopatia

Praska Klinika Zdrowia

ul. Kłopotowskiego 20
03-717 Warszawa

Tel: 601 900 040
biuro@praskaklinikazdrowia.pl